Izolacja wodoodporna i przeciwwilgociowa

0
188

Izolacja wodoodporna i przeciwwilgociowa

Ułożenie podłogi w piwnicach i na parterze bezpośrednio na gruncie wymaga zastosowania izolacji wodoszczelnej. By ją wykonać musisz obniżyć poziom gruntu w remontowanym pomieszczeniu o 10-50 cm, i wypełnić powstałe zagłębienie warstwami ubitego piasku, żwiru, tłucznia lub innego materiału o właściwościach drenażowych. Na takiej podsypce wykonaj wylewkę z betonu o grubości od 5-10 cm., a na niej – izolację przeciwwilgociową. W tej roli sprawdzi się np. folia hydroizolacyjna lub folia budowlanej grubości 0,2 mm. Jako ostatnią z warstw, która będzie stanowić izolację termicznej możesz użyć np. płyt styropianowych grubości 10 cm, który udźwignie wylewkę podkładu, wylewkę samopoziomującą i posadzkę.
Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, jako najniższą warstwę użyj rolowego materiału bitumicznego (papy) albo folii polietylenowej, ułożonych w dwóch warstwach z odpowiednim zakładem i zgrzanych lub sklejonych ze sobą. Jeśli kolejną warstwę stanowiącą izolację cieplną ma stanowić styropian, masa klejąca papę czy folię nie może zawierać rozpuszczalników organicznych. Dobrze sprawdzą się natomiast lepiki krzepnące podczas stygnięcia. Uwaga! Izolacja wodoszczelna powinna się łączyć z poziomą izolacją ścian.
W podłogach ułożonych na gruncie „suchym” stosuje się izolację przeciwwilgociową, którą stanowi warstwa lepiku lub jego odpowiednika bitumicznego nakładana na tzw. powłoce bezspoinowej. Bezpośrednio na tej powłoce bezspoinowej układa się izolację cieplną np. ze styropianu.